Επίσκεψη στην αλλαντοποιία “ΧΟΙΡΟΦΑΡΜ” Ε.Π.Ε.

μαραβας7

Μια διαφορετική και συνάμα εποικοδομητική επίσκεψη πραγματοποίησαν την Πέμπτη 22-02-2024 οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του ΔΣ Βαλτινού. Στα πλαίσια των εκπαιδευτικών επισκέψεων, συνοδευόμενοι από την υπεύθυνη εκπαιδευτικό του τμήματος κα Σπανού Εύη επισκέφθηκαν στη Φήκη Τρικάλων μία από τις καλύτερες και πιο εκσυγχρονισμένες χοιροτροφικές μονάδες της χώρας τη “ΧΟΙΡΟΦΑΡΜ” Ε.Π.Ε. που παράγει και διαθέτει ντόπιο Τρικαλινό χοιρινό & κρεατοσκευάσματα άριστης ποιότητας. Η υποδοχή που επιφύλαξαν οι υπεύθυνοι δημοσίων σχέσεων του εργοστασίου ήταν ιδιαίτερα θερμή. Έπειτα οι μαθητές φόρεσαν ειδικά σκουφάκια στο κεφάλι και τα πόδια και ξεναγήθηκαν σε όλους τους χώρους του εργοστασίου μαθαίνοντας λεπτομέρειες για τη διαδικασία παραγωγής. Συγκεκριμένα, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν και να ενημερωθούν για:

• Την παραλαβή της πρώτης ύλης από τα σφαγεία
  • Τη διαδικασία του τεμαχισμού
  • Την ειδική επεξεργασία του κρέατος που προορίζεται για λουκάνικα και για χοιρινά κρεατοσκευάσματα
  • Τους θερμούς θαλάμους για την ξήρανση των προϊόντων λουκάνικου
  • Τη λειτουργία πολλών και μεγάλων μηχανημάτων
  • Τα τμήματα συσκευασίας καθώς και τα σχετικά μηχανήματα και διαδικασίες
  • Την ανάλυση του προμηθευτικού κύκλου για όλη την εφοδιαστική αλυσίδα
  • Την υγιεινή των τροφίμων (ημερομηνία λήξης προϊόντων).

Στη συνέχεια οι μαθητές έκαναν στάση για φαγητό και παιχνίδι στην πλατεία του γειτονικού χωριού Λιλή κι επέστρεψαν γεμάτοι χαρά στο σχολείο.

μαραβας1 μαραβας2 μαραβας3 μαραβας4 μαραβας5 μαραβας6 μαραβας7 μαραβας8